Sæson 2011 - 2012
For at sikre, at I alle kan markere kalenderen med de aftener og dage, der er aktivitet i Ramsø Folkedanserforening og Spillemandsluag nævner vi her sæsonplan for Ramsø.
Se også Foreningens aktivitetskalender.
Koster det noget at danse? Ja selvfølgelig - vores kasserer oplyser om kontingent for 2011/2012. Kontingent indbetales på konto:
Reg nr. 1551 Kontonr. 1775545.
Folkedans starter 1. tirsdag i september (6. september 2011) og vi danser hver tirsdag kl. 19.30 - 22.00. Fællesaften for dansere og spillemænd er altid den 1. tirsdag i måneden. Du medbringer selv dansesko og kaffekurv til pausen. Pausen varer til Helle råber: "1 minut"
Børn og Unge danser ligeledes tirsdage fra kl. kl. 17.45.
Vi har opdelt vores børnedans- og ungdomshold på følgende måde:
Minidansere (børn til og med 6 år) "før skole børn" - Danser fra kl. 17.45 til 18.25
Mididansere (børn fra 6 år og op til 9 år) "Indskoling" - Danser fra kl. 18.30 til 19.15
Maxidansere (børn fra 9 år og op efter) "Unge, og 4 klasse+" - Danser fra kl. 18.30 til 19.15
Voksenholdet danser alle tirsdage fra 19.30 - 22.00.
Der danses næsten alle tirsdage frem til afslutningen i april 2012 DOG UNDTAGET uge 42 i 2011 og uge 8 i 2012, hvor der er ferie.

Fastelavn og CafeaftenBørn i alle aldre slår katten af tønden, den 21. februar 2012,
Hvert andet år afholdes Cafe-Aften, hvor foreningens medlemmer og venner optræder for hinanden.
Juleafslutning
Vi får altid besøg af julemanden Julius og Juliane, der underholder alle børn og voksne omkring juletræet, inden der deles godteposer ud. Inden juleløjerne starter er der et meget smukt Luciaoptog. Juleafslutning er den 13. december 2011

Afslutningsfest
Normalt slutter sæsonen i april med en fest, og det plejer at være rigtig hyggeligt. Afslutningsfesten holdes, den 20. april 2012
Vort foreningsblad Venstrebenet udgiver løbende den opdaterede kalender for den aktive sæson. Kontakt Ramsø Folkedanserforening hvis du vil høre mere om en sæson med børnedans og folkedans. |